Skip directly to: content | search

ExCAPE: Expeditions in Computer Augmented Program Engineering


ExCAPE Meeting


ExCAPE PIs meeting will be held June 21-22 at MIT.
Building 32 Room G449 KIVA (see here MIT's campus map).

Program

Sunday    
10:00 - 10:30   Welcome Session
30 min Rajeev Alur (Penn) Overview
10:30 - 12:00   First Session
30 min Sanjit Seshia (UC Berkeley) CPSGrader: Enabling Lab-Based MOOCs 
15 min Jonathan DeCastro (Cornell) Collision-free Reactive Mission and Motion Planning for Multi-Agent Systems
15 min Keliang He (Rice) Robot Manipulation Planning with Co-Safe LTL Goals
15 min Indranil Saha (Penn) Implan: Scalable Incremental Motion Planning for MultiRobot Systems
15 min Antonio Iannopollo  (UC Berkeley) Contract-based Synthesis for CPS
12:00 - 1:00   Lunch
1:00 -2:30   Second Session
30 min Madhusudan Parthasarathy (UIUC) Learning Frameworks for Synthesis 
30 min Jeff Foster (Maryland) Adaptive Concretization for Parallel Program Synthesis
15 min Jeevana Priya Inala (MIT) Type assisted synthesis of programs with Algebraic Datatypes
15 min Arjun Radhakrishna (Penn) Synthesis through Unification
2:30 - 2:45   Break
2:45 - 4:15   Third Session
30 min Armando Solar-Lezama (MIT) Teaching Synthesis
15 min Pranav Garg (UIUC) Learning Invariants using Decision Trees and Implication Counter-Examples
15 min Nadia Polikarpova (MIT) Synthesizing Programs from Refinement Typesi
15 min Loris D'Antoni (Penn) Program Boosting: Program Synthesis via Crowd-Sourcing
15 min Eunsuk Kang (MIT) Towards secure representation synthesis
4:15 - 4:30   Break
4:30 - 6:10   Industry Session
20 min Satish Chandra (Samsung) An overview of solver-based automatic debugging and program repair
20 min Pieter Mosterman (MathWorks) Smart emergency response: cyber-phisical system opportunities, need, and directions
20 min Jyo Deshmukh (Toyota) Challenges in applying formal methods to industrial designs
20 min Rishabh Singh (MSR) Making Programming by Example in FlashFill practical and usable
20 min Brent Brunell (GE Global Research) Aviation & Industrial Applications in GE
07:00   Dinner
Monday    
9:00 - 10:30   First Session
30 min Moshe Vardi (Rice) Constrained Sampling & Counting 
30 min Stavros Tripakis (UC Berkeley) Refinement Calculus for Reactive Systems
15 min Mukund Raghothaman (Penn) Regular Programming Over Data Streams
15 min Dana  Fisman (Penn) Learning Regular Inifinatary Languages
10:30 - 10:45   Break
10:45 - 12:00   Second Session
30 min Helmuth Veith (TU WIEN) Verification of Fault-Tolerant Distributed Algorithms
15 min Abhishek Udupa (Penn) Automatic Completion of Protocols with Symmetry
15 min Shambwaditya Saha (UIUC) Network Synthesis
15 min Yifei Yuan (Penn) Scenario-based programming for SDN policies
12:00 - 1:00   Lunch
1:00 - 2:15   Third Session
30 min Radu Grosu (TU WIEN) Neural Control And its Use in Parallel Parking
15 min Daniel Neider (UIUC) Robust LTL
15 min Christos Stergiou (Penn) Basic Problems in Multi-View Modeling
15 min Roopsha Samanta (IST Austria) Towards computer-aided concurrent programming
2:15 - 2:30   Break
2:30 - 3:45   Fourth Session
15 min Stephane Lafortune (Michigan) Open problems in supervisory control
15 min Xiang Yin (Michigan) A Uniform Approach for Synthesizing Property-Enforcing Supervisors for Partially-Observed Discrete-Event Systems
15 min Eric Dallal (UCLA) On Compositional Symbolic Controller Synthesis Inspired by Small-Gain Theorems
15 min Salar Moarref (Penn) Reactive Synthesis for Multi-Agent Systems
15 min Nimit Singhania (Penn) Precise Piecewise Affine Models from Input-Output Data
3:45 - 4:00   Break
4:00 - 5:00   Discussions Session

Organizers

Rajeev Alur, General Chair,
Dana Fisman, Program Chair,
Armando Solar-Lezama, Local Chair.

Lodging Information

See recommendation on the summer school webpage.

ExCAPE: Expeditions in Computer Augmented Program Engineering NSF National Science Foundation Award CCF-1138996